• URL Kopyalandı

Elektrikli Arabaları Çalmak Daha mı Zor?

Asla araba hırsızlığının kurbanı olmayacağınızı varsaymak kolaydır, ancak talihsiz gerçek şu ki, herkesin başına gelebilir. Elektrikli otomobillerin yükselişiyle birlikte, elektrikli otomobillerin çalınmasının içten yanmalı motorlu (ICE) otomobillerden daha mı zor olduğunu merak edebilirsiniz. Gerçek sizi şaşırtabilir.

Elektrikli arabaları çalmak benzinli arabalardan daha mı zor?

Kısa cevap evet. Jerry'ye göre, EV'leri çalmak içten yanmalı motorlu (ICE) arabalardan çok daha zordur.

Bunun dört temel nedeni var. Birincisi, kişisel kimlik numarası (PIN), güvenlik kodu veya anahtarı olmayan hiç kimse elektrikli ateşleme nedeniyle EV'nizi süremez. Bu, kahramanın bir arabaya elektrik bağladığı tüm o aksiyon filmlerinin elektrikli bir araçta çalışmadığı anlamına geliyor.

Kabloları kesmekten bahsetmişken, hiç kimse onları öldürebilecek bir elektrik çarpması riskine girmeden bir EV'nin şarj kablolarını kesemez. Araçlarının bir şarj istasyonunda çalınabileceğinden korkanlar için bu, şansın düşündüğünüz kadar yüksek olmadığı anlamına gelir.

Diğer önlemler, halka açık bir istasyonda şarj olurken EV'nizin çalınmasını önler. Örneğin, şarj istasyonu kilitleri, kablonun her iki ucunu serbest bırakmak için bir kart kullanır. Hırsız bu karta sahip değilse aracı istasyondan çıkaramaz.

Son olarak, EV'lerin gelişmiş güvenlik özelliklerinin hacklenmesi kolay değildir. Araç sahibi, elektrikli araba çekmek gibi birçok görevi yetkilendirmelidir.

Bunların hepsi, araba hırsızlığı oranını düşürmek için doğru yönde atılmış adımlardır, ancak hiçbir şey hırsızlığa tamamen dayanıklı değildir.

Elektrikli arabalar hala çalınabilir

Elektrikli bir arabanın çalınması bir ICE arabasından daha zor olduğu için bir EV'nin çalınamayacağı anlamına gelmez. Tesla hack'inin kanıtladığı gibi, hırsızları daha yaratıcı olmaya zorlar.

Anahtarsız çalıştırma sayesinde ortaya çıktı. Birçoğu, anahtarsız olmanın bir arabayı çalma olasılığını azaltacağını varsayıyordu. Bunun böyle olduğu kanıtlanmadı.

Hırsızlar şimdi elektrikli otomobilleri ve diğer anahtarsız girişli arabaları, sahibinin anahtarlığı veya telefonuyla yakınlarda olduğuna inandırmak için kandırmanın bir yolunu keşfettiler. Ve tüm gereken bu.

Bu hack, Bluetooth Low Energy (BLE) nedeniyle esas olarak Tesla modellerinde çalışır, ancak onu kullanan diğer sistemlerde çalışabilir. Bir araba hırsızı, BLE'yi telefonunuzdan arabanıza bağlamak için bir röle sistemine ihtiyaç duyar.

Bu endişe verici görünse de, Tesla uygulamasında Tesla'nızın nerede olduğunu takip etme yeteneği sayesinde bir araba hırsızı fazla uzağa gidemez. Ayrıca, aracı kullanmaya çalışan herkesi yola çıkmadan önce bu numarayı girmeye zorlayan bir PIN de oluşturabilirsiniz. Ellerinde yoksa, Tesla'nız hiçbir yere gitmeyecek.

Araba hırsızlığını önlemek için ipuçları

Hiçbir adım araba hırsızlığını %100 engellemez. Neyse ki, hırsızların çoğu hızlı bir kaçışla daha çok ilgileniyor ve erişilmesi zor arabalardan kaçınarak pratikte "beni çal" diye bağıran araçlar lehine.

Hırsızlığa karşı koruma cihazları, hırsızları caydırmak için uzun bir yol kat edebilir. Bunlara alarmlar, GPS izleyicileri ve kontak kapatma anahtarları dahildir.

Ayrıca anahtarlarınızı arabanızda bırakmak yerine üzerinizde bulundurun. Aracınızda anahtarları bulan bir hırsız, onu çalmak için hızlı olacaktır.

Son olarak, değerli eşyalarınızı gizli tutun. Arabanız ana cazibe merkezi olabilir, ancak elektronik, mücevher ve aletler gibi öğeler baştan çıkarıcı olacaktır.

Kaynak: MotorBiscuit